Կառավարությունը եւ պետական մարմինները կարող են ընդունել նորմատիվ իրավական ակտեր, եթե դրանք ընդունելու լիազորությունը վերապահված է Սահմանդրությամբ կամ օրենքներով:
Այդ մասին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանն ասել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ներկայում գործում են անտառային ոլորտը կարգավորող նորմատիվ իրավական ակտեր, սակայն բացակայում են օրենքով ամրագրված լիազորող նորմերը: Նշվել է, որ կան նաեւ մշակման ենթակա իրավական ակտեր, որոնց ընդունման համար եւս բացակայում են լիազորող նորմերը:
Գործադիրն առաջարկում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել ՀՀ անտառային օրենսգրքում եւ գործող իրավական ակտերի մասով օրենսգրքում ամրագրել լիազորող նորմերը: Նախատեսվում է լիազորող նորմեր սահմանել նաեւ պլանավորված իրավական ակտերի համար:
Ըստ զեկուցողի՝ նախաձեռնության ընդունմամբ անտառային ոլորտի իրավական ակտերը կհամապատասխանեցվեն Սահմանադրության 6-րդ հոդվածին:

Правительство и государственные органы могут принимать нормативные правовые акты, если право их принятия закреплено Конституцией или законами.
27 апреля об этом заявил заместитель министра окружающей среды РА А.Меймарян на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
По словам замминистра, в настоящее время действует множество нормативных правовых актов, регулирующих лесную сферу, однако отсутствуют законодательно закрепленные разрешительные нормы.
Исполнительная власть предлагает внести изменения и дополнения в Лесной кодекс РА и закрепить в нем разрешительные нормы по действующим правовым актам.
По словам докладчика, с принятием инициативы правовые акты лесной сферы будут согласованы со ст.6 Конституции.