Կառավարությունը եւ պետական մարմինները կարող են ընդունել նորմատիվ իրավական ակտեր, եթե դրանք ընդունելու լիազորությունը վերապահված է Սահմանդրությամբ կամ օրենքներով:
Այդ մասին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանն ասել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ներկայում գործում են անտառային ոլորտը կարգավորող նորմատիվ իրավական ակտեր, սակայն բացակայում են օրենքով ամրագրված լիազորող նորմերը: Նշվել է, որ կան նաեւ մշակման ենթակա իրավական ակտեր, որոնց ընդունման համար եւս բացակայում են լիազորող նորմերը:
Գործադիրն առաջարկում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել ՀՀ անտառային օրենսգրքում եւ գործող իրավական ակտերի մասով օրենսգրքում ամրագրել լիազորող նորմերը: Նախատեսվում է լիազորող նորմեր սահմանել նաեւ պլանավորված իրավական ակտերի համար:
Ըստ զեկուցողի՝ նախաձեռնության ընդունմամբ անտառային ոլորտի իրավական ակտերը կհամապատասխանեցվեն Սահմանադրության 6-րդ հոդվածին:

The Government and the state bodies can adopt normative legal acts, if the power to adopt them is reserved by the Constitution or laws.
The RA Deputy Minister of Environment Aram Meymaryan said about it at the sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection on April 27.
According to the Deputy Minister, at present there are normative legal acts regulating the forest sector, however there are no authorizing norms established by law. It was noted that there are also legal acts to be developed, for the adoption of which there are also no authorizing norms.
The executive body proposes to make amendments and addenda to the RA Forest Code and to fix authorizing norms in the Code on current legal acts. It is envisaged to set authorizing norms for the planned legal acts too.
According to the rapporteur, the legal acts of forest sector will be brought in line with Article 6 of the Constitution by the adoption of the draft.